Zakaz reklamy wprowadzającej w błąd

Pozwany reklamował się w niemieckim katalogu firm, tzw. „Żółtych stronach”, w rubryce „Udrażnianie kanalizacji”. Wskazywał przy tym na swoje filie w różnych miejscowościach, podając numery telefonu do każdej z nich. W rzeczywistości nie posiadał odrębnych filii, a rozmowy przychodzące z różnych numerów przekierowywane były na główny numer telefonu w siedzibie firmy.

W ocenie Sądu Krajowego taka praktyka wywołuje u klientów mylne wrażenie, że korzystają oni z usług firmy z ich okolicy i stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Znaczna część klientów preferuje bowiem miejscowych usługodawców, gdyż z jednej strony chcą wspierać lokalną przedsiębiorczość, a z drugiej strony liczą na większą dostępność usługi.

Kolejnym zarzucanym pozwanemu czynem nieuczciwej konkurencji było posługiwanie się w reklamie określeniem „Członek Izby Rzemieślniczej”. Przedsiębiorca jest wprawdzie członkiem Izby Rzemieślniczej w Wiesbaden, jednakże powoływanie się na tę okoliczność stanowi tzw. reklamę oczywistą, która jest uznawana za niedozwoloną. Każde przedsiębiorstwo tego typu musi bowiem zostać zarejestrowane w Izbie Rzemieślniczej, z czego nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę. Reklama pozwanego może wywołać u konsumentów przeświadczenie, że przedsiębiorca wyróżnia się na tle innych usługodawców.

Sąd Krajowy w Gießen zakazał pozwanemu przedsiębiorcy, zajmującemu się usługami wodno-kanalizacyjnymi, posługiwania się w obrocie gospodarczym wprowadzającymi w błąd informacjami.

W niemieckim orzecznictwie przyjmuje się bowiem, że reklama, która podaje prawdziwe informacje, ale w taki sposób, że daje ona reklamującemu przewagę wobec konkurencji, mimo że wszyscy inni konkurenci są również zobowiązani na podstawie przepisów prawa do przestrzegania tych samych zasad (tutaj: członkostwo w Izbie Rzemieślniczej), stanowi czyn nieuczciwej konkurencji określony w § 5 niemieckiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 • wyrok Sądu Krajowego w Gießen z 14 lipca 2015 r., sygn. akt 6 O 54/14

One thought on “Zakaz reklamy wprowadzającej w błąd

 • 25/10/19 at 17:49
  Permalink

  Hey There. I discovered your blog using msn.
  That is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful information. Thank you
  for the post. I’ll certainly return.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.