Papieros elektroniczny jako nielegalna konkurencja dla sklepów tytoniowych.

Sąd Gospodarczy w Tuluzie wydał w dniu 9 grudnia 2013 roku wyrok na korzyść właściciela sklepu tytoniowego z miejscowości Plaisance du Touche w Haut-Garonne w pobliżu Tuluzy, który zarzucił sprzedawcy papierosów elektronicznych nielegalną i nieuczciwą konkurencję.

Według właściciela sklepu tytoniowego sprzedawca papierosów elektronicznych złamał prawo poprzez nielegalną reklamę produktu podobnego do tytoniu w swoich dwóch sklepach – w Plaisance du Touch i w sąsiednim mieście Colomiers oraz na Facebooku i swojej stronie internetowej. W związku z tym właściciel sklepu tytoniowego zażądał, by sąd zakazał jego konkurentowi reklamy i sprzedaży papierosów elektronicznych pod karą 1000 euro za każdy dzień niezastosowania się do zakazu.

Pozew właściciela sklepu tytoniowego dotyczył powszechnie dyskutowanej problematyki monopolu na sprzedaż papierosów: według właściciela sklepu i jego adwokata elektroniczny papieros należy do kategorii produktów przeznaczonych do palenia, nawet jeśli nie zawiera tytoniu , a tym samym, podobnie jak tradycyjny papieros, objęty jest monopolem dystrybucji zarezerwowanej dla właścicieli sklepów tytoniowych. Sąd Gospodarczy uznał, że produkty zastępujące tytoń regulowane są tymi samymi przepisami, co sam tytoń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.